fbpx

Naprawa ocieplenia dachu

Niedbale ułożone ocieplenie. Jego odpadnięcie pod wpływem ciężaru własnego. Uszkodzenie izolacji przez gryzonie. To tylko niektóre sytuacje, w których konieczna jest pilna naprawa istniejącego ocieplenia dachu. Pierwszymi objawami tego, że doszło do defektów systemu ocieplenia, są zbytnie wychłodzenie poddasza zimą, zbyt mocne rozgrzanie go latem, nagła zwiększona wysokość rachunków za ogrzewanie czy pleśń bądź lód pojawiające się na poddaszu. Co wtedy zrobić? Świetnym rozwiązaniem będzie uszczelnianie dachu celulozą.

Kiedy konieczna jest naprawa izolacji dachu?

Bardzo ogólnie rzecz ujmując, naprawa ocieplenia dachu konieczna jest wtedy, gdy jest on zaizolowany w zły sposób bądź z jakiegoś powodu doszło do uszkodzenia poprawnie położonego systemu ocieplenia. Jako niepoprawne ocieplenie rozumie się zarówno to źle ułożone (na przykład z pominięciem więźby dachowej czy innego elementu konstrukcyjnego), jak i to wykonane poprawnie, ale przy użyciu niskiej jakości materiałów.

Inny powód prowadzący do tego, że wymagana jest naprawa izolacji poddasza, to nieszczelności które pojawiły się nie w warstwie ocieplenia, ale w samym dachu. Sprawiają one, że do wnętrza budynku zaczyna docierać zwiększona ilość wilgoci oraz powietrza. Ale również nieprawidłowości w systemie wentylacji poddasza – poprzez doprowadzenie do zwiększonego poziomu skraplania się pary wodnej – mogą zdegradować warstwę ocieplenia. Ostatni powód omawianego kłopotu to natomiast działalność gryzoni tworzących w izolacji swoje gniazda oraz korytarze.

Naprawa dachu celulozą – jak ją wykonać?

Każda naprawa ocieplenia poddasza musi rozpocząć się od dokładnego ocenienia problemu, w tym od precyzyjnego zdiagnozowania jego przyczyny. Zbadany musi zostać stan całej istniejącej izolacji oraz przedstawiony zakres wymaganych działań naprawczych. Dopiero wtedy można zacząć usuwać zniszczony materiał izolacyjny czy wykonać konieczne naprawy dachu (zwłaszcza te dotyczące jego uszczelnienia czy usunięcia błędów w wentylacji).

Kolejnym krokiem jest przygotowanie powierzchni w której będzie przeprowadzana naprawa istniejącego ocieplenia poddasza. Chodzi tu między innymi o usunięcie pleśni czy grzybów, pozbycie się pozostałości po gryzoniach bądź osuszenie przestrzeni. Dopiero wtedy możemy zabrać się za proces wdmuchiwania celulozy w miejsca, w których izolacja była uszkodzona. Do wykonania tego działania konieczne jest zastosowanie dedykowanego agregatu do celulozy. Podczas prac należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy wełną celulozową zostały wypełnione absolutnie wszystkie szczeliny, nawet te do których dostęp był trudniejszy. Na koniec pozostaje sprawdzić jakość wykonanego ocieplenia, używając do tego kamery termowizyjnej.

Dlaczego wypełnianie pustki w dachach celulozą to dobry wybór?

Powodów, dla których coraz popularniejsze staje się ocieplanie dachów z pustką za pomocą celulozy, jest naprawdę sporo. Przede wszystkim: praca tym materiałem możliwa jest w każdych warunkach pogodowych, nawet przy bardzo niskich czy wysokich temperaturach oraz gdy wilgotność na zewnątrz jest znaczna. Co więcej: dzięki celulozie bardzo łatwo unika się ryzyka pozostawania mostków termicznych, także tych w okolicach murłat, koszy dachowych, naroży czy okien połaciowych.

Inne istotne zalety naprawy ocieplenia dachu celulozą to także zapewnienie w pełni skutecznej termoizolacji o każdej porze roku, doskonałe wygłuszenie wnętrza, zachowanie jego właściwej paroprzepuszczalności oraz perfekcyjne wypełnienie każdego zakamarku czy szczeliny dachu. Poza tym na podkreślenie zasługuje łatwość i szybkość natryskiwania wełny oraz niskoemisyjność całego procesu.

Na koniec warto podkreślić, że naprawa istniejącej izolacji dachu za pomocą wełny celulozowej może odbyć się zarówno wtedy, gdy zastosowanym wcześniej systemem ocieplenia jest to wykonane ze styropianowych płyt czy z arkuszy mineralnej wełny. Jeśli dochodzi do uszkodzeń w tych systemach bądź podczas badań termowizyjnych zauważalne są nieszczelności na styku poszczególnych części materiałów – doszczelnienia celulozowe doskonale spełnią swoją rolę.