fbpx

Naprawa dachu po kunach

Miękkie, puszyste futerka czy ładny pyszczek to cechy, dzięki którym kuny podobają się bardzo wielu osobom. Ale, niestety, te pięknie wyglądające zwierzęta są jednocześnie gryzoniami potrafiącymi wyrządzić spore szkody w naszych budynkach, w tym w ich warstwach izolacyjnych. Naprawa ocieplenia po kunach powinna odbyć się możliwie szybko i z wykorzystaniem najlepszych możliwych materiałów. Tylko wtedy odpowiednio zminimalizujemy straty spowodowane działalnością szkodników i przywrócimy izolację do właściwego stanu.

Jak poznać że konieczne jest docieplenie po kunach?

Kuny to stworzenia niewielkie (osiągające do 50 cm długości) które dodatkowo potrafią wspinać się po murach. Nawet więc niewielkie szczeliny w dachu czy ścianach stanowią ryzyko przedostania się ich do wnętrza budynku.

To, że tak się stało, poznamy między innymi po dziwnym chrobotaniu i szmerach które słyszymy we wnętrzach zwłaszcza wieczorem. Co istotne, najczęściej problem pojawia się między kwietniem a lipcem, kiedy to wspomniane gryzonie mają okres godowy. Kolejny znak obecności kłopotu to obecność odchodów zwierząt – gryzącego zapachu moczu i charakterystycznych, sporych bobków. Dodatkowo na wełnie mineralnej, o którą kuny lubią się ocierać by wyczesać z sierści dokuczający im świerzb, możemy zauważyć właśnie resztki tej sierści.

Podsumowując: naprawa dachu po kunie konieczna jest wtedy gdy zauważyliśmy uszkodzenia w połaci dachowej bądź izolacji poddasza i dodatkowo znaleźliśmy wspomniane wyżej dowody na obecność gryzoni.

Szkody wyrządzone przez kuny w dachach – usuwanie

Zanim zaczniemy usuwanie szkód po kunie konieczne jest wcześniejsze pozbycie się tych szkodników ze swojego domu. W tym celu najlepiej będzie wynająć specjalną firmę zajmującą się deratyzacją czyli zwalczaniem gryzoni. Jako, że kuny są gatunkiem objętym ochroną, kluczowe będzie tu ich odstraszenie, a następnie pozbycie się odchodów

Kiedy mamy już pewność, że problem został usunięty, może zacząć się naprawa po kunach na poddaszu. By zapewnić jak najwyższą skuteczność tego procesu oraz zoptymalizować koszt naprawy dachu po kunie najlepsze będzie zastosowanie wdmuchiwania wełny celulozowej. Dzięki temu, że bardzo dokładnie wypełnia ona wszystkie szczeliny w dachu, usunięte zostaną w nim otwory przez które w przyszłości szkodniki mogłyby się dostać do wnętrza. Co niemniej istotne, granulat celulozowy nasączany jest kwasem borowym oraz siarczanem magnezu które dodatkowo zniechęcają zwierzęta do wejścia.

Wiele osób jednak pyta: czy można naprawić izolację dachową po kunie za pomocą wełny celulozowej jeśli zastosowanym wcześniej ociepleniem było to ze styropianu lub wełny mineralnej? Odpowiedź jest prosta: tak, można to zrobić. Celuloza doskonale łączy się z oboma wspomnianymi materiałami, szczelnie wypełniając wszystkie ubytki w nich się znajdujące. Bez względu więc na rodzaj posiadanej warstwy izolacyjnej, ocieplenie celulozą dachu po kunie jest nie tylko możliwe, ale wręcz zalecane jako jedna z najlepszych metod prowadzących do wspomnianego celu.